Goudsbloemstraat 46: KARREN MET MEEWIS

Carrosserie & wagenmaker staat er op de muur

JORDAAN - Het staat in 1954 nog op de pui geschilderd: carrosserie & wagenmaker. Daaronder op een vol vlak staat J.C. Meewis.

Deze foto is gemaakt, een paar jaar nadat de ruimte is overgedragen aan de achterburen: de cliché fabrikant Koningsveld en Zn. Hun beletterde hoofdingang zit aan de Willemsstraat 43 - 45, de plek hier is de houtzagerij van het bedrijf.

De zaak van Meewis in de Goudsbloemstraat in de jaren vijftig

Sporen van A.Joh. Reijken naast J.C. Meewis

Ergens in de jaren dertig neemt Meewis de wagenmakerij over van A.Joh. Reijken. Als je goed kijkt zie je nog sporen van die naam op het gestuukte vlak boven de doorgang. Die Reijken heeft het geleerd van zijn pa, die in 1874 hier het bedrijf begint.

Broodkar te koop bij Reijken, Amsterdamsche Kerkbode in 1891

Zo'n wagenmakerij produceert geen vrachtauto's, die bestaan dan nog niet, maar handkarren. Die zijn bedoeld voor bijvoorbeeld venters die er vodden, groente, fruit, beschuit-, brood-, melk-, boter etcetera mee vervoeren naar plekken in de stad waar men de waar op straat verkoopt. De karren worden per bestelling gemaakt, ook verhuurt Reijken ze voor bijvoorbeeld verhuizingen.

Handkarren in allerlei vormen en maten

Meewis adverteert in Weekblad voor Israëlietische huisgezinnen in 1939

Als Meewis in de jaren dertig het bedrijf overneemt is de markt wel al aan het krimpen. Naast handkarren maakt hij ook carrosserieën en vele andere items voor niet gemotoriseerd transport.
Eind jaren veertig neemt cliché-maker Koningsveld de ruimte over.

Pas in 2006 is de werkruimte verbouwd tot woning


> VERDEROP IN DE BUURT

ELDERS IN DE STAD



Klik bij beschrijving op de link en wandel langs het beletterde verhaal.

historisch beeld en informatie: Stadsarchief Amsterdam; Delpher
huidig beeld: GRRRFX
wijk: Centrum, Centrum-West, Jordaan